ZÁKLADNÍ ŠKOLA DRAHELČICENa Návsi 5, Drahelčice

Žáci z Drahelčic načapali ptáky přímo při činu!

V druhém březnovém týdnu proběhla na naší škole mimořádná událost – projektový den s názvem „Ptačí dobrodružství“. Po celý týden se naše škola změnila na velkou ornitologickou stanici, kde to cvrlikalo doslova v každém rohu. Třídy byly plné tematických aktivit, žáci měli možnost se každý den dozvědět něco nového a zajímavého o ptácích, jejich způsobu života, migraci nebo krmení. Učitelé připravili speciální programy, při nichž děti nejen naslouchaly přednáškám, ale také samy tvořily projekty a zúčastnily se badatelských úkolů. „Měli jsme pocit, že jsme se ocitli přímo uprostřed lesa plného ptáků,“ sdělila nadšeně paní učitelky z druhých tříd.

Matematika trochu jinak – rychlí jako sokoli

Žáci počítali, jakou rychlostí létá například vlaštovka nebo jestřáb, a kolik kilometrů musí urazit čáp na cestě do Afriky. Výpočty nebyly vždy jednoduché, ale byly o to zajímavější, že se týkaly skutečných situací a ptačího světa. „Některé výsledky nás vážně překvapily! Sokoli jsou fakt rychlí, skoro jako auto na dálnici!“ komentoval Honza. Děti zjistily, že například rorýs létá rychlostí až 100 kilometrů za hodinu, což si ověřily i pomocí názorných videí a simulací. Matematika se tak stala zábavou a zároveň objevováním neuvěřitelných schopností ptáků.

Čeština nebyla žádná kukačka

Během hodin českého jazyka se děti dozvěděly plno zajímavostí nejen o kukačkách, ale také o dravcích a sovách. Povídaly si o ptačích legendách a příbězích, psaly básničky a popisy nejrůznějších druhů. Věděli jste například, že sovy dokážou otočit hlavu skoro kolem dokola, aniž by je to bolelo? Nebo že kukačka svá vejce snáší do cizích hnízd? „Některé informace byly fakt zábavné. Nejlepší bylo, když jsme četli bajky, kde vystupovali ptáci jako lidé –  prozradili nám žákyně.

Kdo zůstane a kdo prchá do tepla?

V rámci přírodovědy žáci poznali, kteří ptáci u nás přečkávají zimu a kteří se raději vydávají do teplých krajin. Děti pracovaly s obrázky, tabulkami a interaktivními kvízy, kde měly za úkol správně rozdělit ptáky podle toho, zda odlétají, nebo zůstávají v Česku. „Teď už vím, že sýkorka u nás v zimě zůstává, ale vlaštovky by tady asi zmrzly!“ vysvětlila s úsměvem Anička . Žáci také společně vyráběli krmítka a povídali si o tom, čím ptáky správně krmit v zimním období.

Ptáci pod dohledem – žhavé záběry online

Každý den jsme společně sledovali přímé přenosy z online krmítek, čapího hnízda na komíně i orlí rodinky na stromě. Děti byly fascinované skutečnými záběry, kdy mohly sledovat ptačí život v přímém přenosu. Školní chodby i třídy pak vyzdobily barevné plakáty, úžasné ptačí výrobky a detailní kresby ptáků, které žáci sami vytvořili. Kreativita žáků neznala mezí – vznikla například maketa obřího čapího hnízda nebo nádherné papírové modely dravců.

Vyvrcholení? S dalekohledy do terénu!

Projektový týden zakončila páteční ornitologická procházka po Drahelčicích. Každá třída vyrazila do okolí s dalekohledy a děti mohly skutečně pozorovat ptáky přímo v přírodě. „Bylo to skvělé! Viděli jsme kosy, sýkorky a dokonce i jednoho datla!“ pochlubil se Lukáš. Děti si zapisovaly své pozorování, kreslily do deníků a učily se správně rozpoznat ptačí druhy podle vzhledu i zpěvu. Procházka byla nejen příjemnou tečkou za celým týdnem, ale také skutečným zážitkem plným objevů.

Celý týden přinesl nejen zábavu, ale i mnoho nových znalostí. Už teď se těšíme na další podobnou akci!

Chceš poznat ptáky ještě blíž? Mrkni na web České společnosti ornitologické a staň se malým ornitologem i ty!