ZÁKLADNÍ ŠKOLA DRAHELČICENa Návsi 5, Drahelčice

Zkuste znovu složit zmuchlaný papír… 2.A už ví, že slova bolí!

Ve třídě 2.A se každý týden neřeší jen počty, písmenka a diktáty, ale také to, jak být lepším člověkem. V hodinách osobnostně sociální výchovy, které jsou už stálicí v našem týdenním rozvrhu, se totiž učíme to nejdůležitější – jak zvládat emoce, podat kamarádovi ruku, když to potřebuje, a hlavně – jak být empatický a přátelský. A na to všechno pečlivě dohlíží náš plyšový maskot Drahouš, který má v těchto věcech vždy jasno.

Tento týden jsme si společně vyzkoušeli, jak moc může zabolet obyčejné slovo. Seznámili jsme se s novým „spolužákem“ Richardem – nešlo však o žádného živého kluka, ale o papírovou postavičku, kterou jsme si nakreslili. A pak jsme si na něm vyzkoušeli, co se děje, když si z někoho děláme legraci, když někoho vynecháme ze hry nebo řekneme něco, co bolí. S každým takovým slovem se Richard víc a víc kroutil do malé kuličky. A i když přišly omluvy, dokázali jsme ho rozbalit jen částečně – zůstaly na něm šrámy. A právě to byla ta nejdůležitější lekce.

Děti pochopily, že slova mají váhu. Že něco, co se řekne jen tak, v legraci, může někoho zranit víc, než si myslíme. A že omluva je důležitá – ale ještě důležitější je promyslet, co vůbec vypustíme z pusy. Richard nám to ukázal beze slov, ale hodně názorně.

V těchto hodinách se z nás nestávají jen školáci, ale i lidé, kteří dokážou přemýšlet o druhých, o svém chování a o tom, co za sebou zanecháváme – ne jen na tabuli, ale i v srdcích kamarádů. A pokud si na Richarda vzpomeneme i mimo lavice, má tahle hodina mnohem větší hodnotu než jakákoli známka.